Tillsammans utvecklar vi framtiden. Vill du vara med? đ
Kort om Webstep & vĂ„rt AI/Analytics-teamđ Webstep Ă€r ett IT-konsultbolag som bland annat arbetar inom det spĂ€nnande och snabbt vĂ€xande omrĂ„det artificiell intelligens. Om du Ă€r passionerad för AI och vill vara en del av ett innovativt team, har du hittat rĂ€tt plats! đŸ
Du kommer att tillhöra vÄrt AI/Analytics-team som idag bestÄr av en mix av Data Engineers, Data Scientists och Analytiker. Vi har tillsammans med vÄra kunder gjort en bredd av diverse projekt inom AI-omrÄdet. För att nÀmna nÄgra sÄ har vi byggt rekommendationssystem för streamingtjÀnster, image recognition-system för bilindustrin, prediktiva modeller för Arbetsförmedlingen och mycket mer. Hos oss kommer du att fÄ möjlighet att arbeta med de senaste teknologierna inom AI och vara en del av olika spÀnnande kundprojekt och utveckla banbrytande AI-lösningar som förÀndrar branschen och förbÀttrar mÀnniskors liv.
đđœ Vad vi erbjuder
Att vi trivs tillsammans som Websteppare Àr otroligt viktigt och i vÄr senaste medarbetarundersökning frÄn 2023 angav 97% av Webstepparna att de Àr nöjda eller mycket nöjda med oss som sin arbetsgivare. Anledningen till att mÄnga börjar hos oss Àr:
Kompetensutveckling - Vi har avsatt pengar för din kompetensutveckling och anordnar kontinuerligt aktiviteter dÀr vi delar kunskap med varandra och tar in experter utifrÄn och har under senaste Ären haft besök av internationella stjÀrnor som Dan North, Gojko Adzic och Pat Kua.
FamiljĂ€r gemenskap - Vi gillar att umgĂ„s med varandra och anordnar olika aktiviteter som AWâs, trĂ€ningslopp och Ă„ker pĂ„ en konferensresa tillsammans varje Ă„r!
SpÀnnande uppdrag - Du tillsammans med din nÀrmaste ledare och vÄrt sÀljteam hittar det uppdrag som passar dig bÀst, dÀrmed Àr du delaktig i vad du vill jobba med!
đ§âđ»Vi tror att du som AI-specialist hos Webstep har...
âŠminst 4 Ă„rs erfarenhet inom relevant AI-omrĂ„de âŠdjup kunskap och erfarenhet av maskininlĂ€rning och AI-ramverk som TensorFlow och PyTorch. âŠtangerat computer vision-lösningar i form av image recognition âŠhar arbetat med programmeringssprĂ„k som Python och nĂ„got annat sprĂ„k (Java, C# etc.) âŠerfarenhet av arbete med stora datamĂ€ngder sĂ„ som LLM och databehandling âŠgoda kommunikationsfĂ€rdigheter och förmĂ„ga att samarbeta i team âŠkreativ problemlösningsförmĂ„ga och passion för att utforska nya teknologier âŠcloud-erfarenhet som AWS, Azure eller GCP âŠgod svenska i tal och skrift
âExtra glad blir vi om du harâŠ
âŠerfarenhet av att förstĂ„ och översĂ€tta kunders behov till tekniska lösningar âŠtidigare konsulterfarenhet
đArbetsort: Stockholm eller Uppsala
Varmt vÀlkommen med din ansökan!
FrÄgor om rollen? Kontakta Petra, Talent Acquisition Specialist, 070 288 11 67 eller petra.magnusson@webstep.se
Ansök nu!
Rekryteringen sker löpande sÄ vÀnta inte för lÀnge med att skicka in din ansökan. Vem vet? Det kanske Àr just dig vi behöver!
Vi Àlskar att dela kunskap och möjligheterna till utveckling Àr mÄnga. Bland annat kan du vÀlja bland vÄra certifieringar, meetups, tvÄdagarsutbildningar eller varför inte vÄra kompetenskvÀllar som Äterkommer varje mÄnad.
Vilka uppdrag intresserar dig mest? Hur vill du forma din vardag? Tillsammans med din nÀrmsta chef och sÀljteamet hittar vi rÀtt uppdrag för dig.
Vad Àr viktigt för dig just nu? Som websteppare vÀljer du mellan tvÄ olika lönemodeller. Allt utifrÄn hur ditt liv ser ut idag och den trygghet du söker.
Allt Ă€r inte jobb hĂ€r i livet. Vi behöver ocksĂ„ ladda med ny energi. HĂ€ng med pĂ„ vĂ„ra trĂ€ningslopp, after works, familjedagar och sommar- och julfester. Och inte minst â missa inte vĂ„r Ă„rliga konferensresa.
Balansen mellan jobbet och fritiden Àr viktig. I vÄr senaste medarbetarundersökning svarade alla konsulter att de kan ta ledigt nÀr de behöver. Och det Àr precis sÄ det ska vara. Vi ger dig möjligheter att hitta rÀtt balans.